Tasarım Parkı > Etkinlikler > Çocuk Fizyoterapistlerine Yönelik Nörogelişim Terapileri

İlkay Çolapkulu 1983 İstanbul doğumlu.İstanbul Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon’ dan 2005 yılında mezun oldu.Çeşitli kliniklerde ve rehabilitasyon merkezlerinde bebek, çocuk ve genç nörogelişimleri üzerine çalıştı.Uyguladığı tüm nörogelişimsel konseptleri nörobilim, pedagoji, psikoloji, felsefe ve sosyoloji öğretileri ışığında uygulamaya çalıştı. Tüm yaklaşımların düşünsel ve pratiksel analizleri üzerine çalıştı.Aileler ile farklı mekanlarda uzun zamanlar geçirerek ailelerin çocukları ile yaşadıkları tecrübede gerçek ihtiyaçlarını görme fırsatı oldu.Özellik ile Kaz Dağlarında çocuklar ve aileleri ile oluşturduğu analiz ve terapi ortamı çocukların gelişimindeki gerçek ihtiyaçların ve çözümlerinin belirlenmesinde önemli bir çalışma oldu.Son dönemde ise daha fazla gelişimin pozitif yönünü tetikleyici düşünce, duygu ve hareket üzerine çalışmalarda bulundu ve bu çalışmalara devam etmektedir. Zihin-Beden-Ruh formu çalışmaları kendisi için en özel çalışmalardır.Zihnin ve hareketin üst seviyelerini belirleme ve terapiye yansıtma üzerine çalışmalar oluşturmaktadır. Çalışmaların sonucunda çocuklardaki nörogelişimin pozitif yönde tetiklenebilmesi için çocuğun ve ailenin bütünsel ve sistematik işleyen bir döngü içinde olması gerektiğine karar verdi.Bu noktadan sonra daha bütüncül bir sistem oluşturarak aile ve çocuk için her yönü ile yeni bir döngünün içinde yeniden zihinsel-bedensel ve ruhsal yapılanma oluşturdu. Çalışmalarına Nörogelişim başlığı altında devam etmektedir.

Eğitimler;

2008-2009 yıllarında Bobath Therapy eğitimi aldı

2007 yılında Steven J.Cool’dan Sensory Integration Theory, Neurobiological Foundations and Clinical Roots eğitimi aldı.

Rosemary White’dan floortime eğitimi aldı.

B.A.Bakker and Lauteslager’s Heeren Loo Netherlands ‘dan Certıfıcate Basic Motor Skills of Children with Down Syndrome Motor Development and Intervention eğitimi aldı.

John Day Mohr’dan  2011 de NDT/ Bobath Introductary Course ve NDT / Bobath Pregait and Gait Course aldı.

Beverly Cusick’ den Authorızed Theratogs eğitimi aldı.

2015-2016 yıllarında Jean Pierre Maes’ten Introductory MAES Therapy Course ve  “Movement Analysis&Education Strategies Course” for the treatment of children with Cerebral Palsy and similar neurodevelopmental conditions eğitimi aldı.

2016 da Johan Lambeck’ten su içi terapötik yaklaşım olan Halliwick konsepti eğitimini aldı.

Bu süreçte alanında çeşitli seminerlere, kongrelere ve panellere katıldı.

 

Seminer: 29 ocak pazartesi 2018  19:30-21:30

Çocuk Fizyoterapisinde Nörogelişim Kavramı

Katılım ücreti: 50 TL

İlkay Çolapkulu

Ped.Fzt.,Nörogelişim Terapisti

GSM: 05354554881 / ilkaycolapkulu@gmail.com

ETKİNLİĞE KAYDOL