Tasarım Parkı > Blog > Yoğurtçu Parkı’na “park ettiren” sanat etkinlikleri başlıyor

    Ticaretin ve üretimin gelişmesi ile bu işleri idare etmek için oluşan mekanlar  imalathanelerin hemen yanında olan ev ve ofis mekanları birbirinden  ayrılmazken ,ilk ofis mekanı  Floransa da  1560 ‘lı yıllarda oluşmuştu ama bu günkü ofis anlayışı 19.yy ‘da Newyork ta Frank Froyd Wraght ‘ın yaptığı 1800 çalışanlı ofis binası idi. İş hayatının oluşması ile ofis  mekanların ortaya çıkması en fazla 1 yüz yıl ,ofis bir yüzyıl boyunca süratlice günümüze kadar geldi,çok popüler oldu,teknolojik oldu,iletişim ağına takıldı ,network ağı oluştu,milenyum ile internet mucizesiyle orta yaş grubunu da peşine taktı ve artık bizi uçurmaya başladı.Günümüze geldiğimizde geçmişe dönüp bakmak ve ofis geçmişini anlatmak zaman kaybı olur düşüncesiyle hiç  arkamıza bakmadan önümüze bakmak ve bizi nelerin beklediğini bulmak daha iyi çözüm olur .Hep yenilik peşinde koşmamız , yenilenmemiz ve hızımızı arttıracak sistemlerin içinde yer almamız ve hemen adapte olmamız gerekir.İş hayatı yenilik peşindedir, değişim olmazsa yenilikte olmaz, gelişmede  yaşanmaz.

    1980 lere kadar bir telefona sahip olmak için 20 yıl sıra beklenir ve yıllarca telefon hattı alınabilmesi bir ciddi bir sabır işiydi, bu yaşananla yüzyıllar öncesine dayanmıyor. Ya çağrı cihazlarını belimizde taşıyıp ‘’bip-bip’’ sinyali ile  gelen mesaja göre  işimizi yönetmemiz? Veya kocaman bir kutu büyüklüğünde  araç telefonu denilen kablosuz ve sınırlı yerlerde çeken ve görüşme yapabilme imkanını  yaşayarak keyifle dolaştığımız günler ? Son zamanlara  doğru yaygınlaşan mobil telefonlar ile belimizde bir ev telsiz telefonu gibi taşıdığımız ve bize ayrıcalık katan  o cep telefonları,   işte ne olduysa 1990 sonrasında hızla oldu , ama en hızlısı milenyum ile katlanarak gelişti , şimdi ofiste masa başında olmak , müdürünüz ve ya çalışanız ile istediğiniz yerden konuşmak , yurtdışı bağlantılarınızda  illa ofisinizde olmanızı gerektirmeyen , parkta ,evde ve her yerde iletişime geçeceğimiz bir teknoloji ile ‘’ internet imkanı ile ofisimiz yanımızda ‘’mantığıyla sokaklarda çalışma imkanı büyük bir imkan değilmi?

   Artık banka şubeleri de  insanları şubelerde kuyrukta beklemesinler diye internet bankacılığına yönlendirip ,yapacağınız işlemlerden ücret bile talep etmeden insansız bir sisteme itmiyorlar mı?

Artık evler ofiste  yada ofisler evde.. bu yeni ofis anlayışı kulağımıza çok yabancı gelmeden  alışmaya başlıyoruz , mekan tasarrufu veya rahat ettiğin çalışma mekanı neredeyse orada çalış da denebilir. Kabuğumuzdan çıkıp değişimlere ayak uyduracağız ve zaman neyi bize sunuyorsa biz ona uyacağız,

   Ofis mekanları çalışanlarla vardır ve çalışan insanlar bir organizasyonun parçası olarak üstendikleri görevleri bir mekanda ve bir ekiple gerçekleştirirler. Fakat günümüz koşullarında iletişimin teknolojisinin hızlanması bireysel çalışmalara itiyor , hatta  aynı mekanda olmak zorunda kalmadan çalışma imkanı bulabilmektedir. O zaman da hep savunduğumuz Ekip işi hikayemiz ne oluyor ? Biz evimizde veya parkta – sokakta çalışırken gerekli evrakları bir mail ortamında yollayabilecek isek o zaman ekip nerede?

     Başarı dediğimizde ekip işidir diyoruz , ekip motivasyon ile var olur , yaptığı işten zevk alırsa kendini mutlu hisseder daha fazla bu mutluluğu sürekli kılmak için çalışır durur , kişilerin çalışma ortamları da bunu destekler ve  çalışana imkanlar sundukça mekan ve çalışan bağını kurar, kendini değerli hisseder, renkleri ve fonksiyonları  çalışanlara göre düşünülmüş bir mekanda çalışıyorsa ‘’değerlisin ‘’mesajı paranın önüne de geçer. Bizler mutlu olmak için çalışırız , var olduğumuzu kendi mutluluğumuzla çek ederiz ve  motive oluruz, başarıda zaten bunun hemen arkasında  , yanı başındadır